بلاگ

نگهداری و مراقبت اصولی از ریشه فرش

مراقبت-ریشه-فرش
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

 بعد از خرید فرش، باید اصول مراقبت از فرش ماشینی را یاد بگیرید. یکی از مهم ترین قسمت‌های هر فرشی، ریشه آن‌ها است. ریشه فرش‌ها منجر به ورود رطوبت به فرش و یا حتی بیشتر از آن نیز می‌شود. ریشه‌ها بیشتر از سایر مناطق فرش در معرض کثیف شدن و آلودگی هستند به همین دلیل به نسبت باقی قسمت‌ها بیشتر دچار پوسیدگی نیز می‌شوند. در نتیجه محافظت از ریشه فرش اهمیت بالایی دارد که باید به آن بسیار دقت کنید. همچنین شما میتوانید با کلیک روی لینک خرید فرش ماشینی محصولات این دسته را مشاهده کنید.

ریشه فرش چیست؟

فرش از قسمت‌های بسیار مختلفی تشکیل می‌شوند که ریشه یکی از مهم ترین قسمت‌های آن است. ریشه‌ها در انتهای فرش دیده می‌شوند و عموما به رنگ‌های سفید یا کرم بافته می‌شوند.

همچنین ریشه‌ها به شکل‌های مختلفی دیده می‌شوند از جمله ریشه ساده، ریشه گره دار، ریشه توری، و یا حتی ریشه‌های زنجیری.

اینکه ریشه‌های فرش شما از چه نوعی باشد، تفاوتی نمی‌کند در هر حال نیاز است تا کاملا از آن محافظت کنید.

مراقبت از ریشه فرش‌ها

به یاد داشته باشید تمیز کردن ریشه‌ها بسیار سخت است حتی سخت تر از تمیز کردن خود فرش است. در این صورت نیاز است تا از کثیف شدن آن‌ها جلوگیری کنید و مرتبا آن‌ها را تمیز کنید.

چندین روش مختلف برای تمیز کردن و جلوگیری از کثیف شدن ریشه فرش‌ها وجود دارد که در ادامه تمامی راهکارهای مختلف جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه‌ها را بررسی می‌کنیم.

گره زدن ریشه

اولین کار و بهترین کار درست بعد از خرید فرش، گره زدن ریشه است. شما می‌توانید با گره زدن ریشه از وا رفتن و از هم باز شدن ریشه به همچنین از افتادن شکاف در بین ریشه‌ها جلوگیری کنید.

چندین روش برای گره زدن ریشه‌ها وجود دارد که به صورت مختصر آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

گره زنجیره ای ریشه فرش

این نوع از گره را زمانی می‌توانید برای فرشتان انجام دهید که ریشه‌های فرش بلند باشد.

البته باید بگوییم که از این نوع گره عموما برای زیبایی استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید این گره را به سادگی طبق مراحل زیر بزنید:

  1. ابتدا در انتهای ریشه گره نخودی بزنید
  2. در امتداد ریشه‌های هموار را نیز به فاصله 2 سانتی متر، گره معمولی بزنید.
  3. مجدد امتداد ریشه‌ها را از محل قبلی به فاصله 2 سانتی متر با ریشه همجوار گره بزنید.
  4. در نهایت تمامی ریشه‌های فرش به صورت زنجیره از تغییر می‌کنند.
دوگره برای ریشه فرش

برای انجام این گره روی ریشه فرش‌تان نیاز است تا ریشه‌ها را به دسته‌های 2 تا 5 تایی تقسیم کنید.

بعد از تقسیم یکی از دسته‌ها را با دست چپ نگه دارید و با دست راست نخی شبیه به نخ پود را بگیرید، سپس آن دسته نخ را دو دفعه دور انگشتتان بچرخانید.

اولین دسته 2 تا 5 تایی از ریشه‌ها از بین آن بیرون می‌آورند و باقی مانده نخ را در دست راست هدایت می‌کند. حالا شما اولین دوگره را زد اید.

بهترین روش برای استحکام بیشتر فرش و ریشه‌های فرش، گره زدن ریشه‌ها به شکل دوگره است. به یاد داشته باشید این روش را برای فرش‌های قدیمی و پوسیده انجام ندهید در صورتی که خواستید برای اینگونه از فرش‌ها نیز دوگره بزنید باید از نخ و سوزن کمک بگیرید.

گره نخودی برای ریشه فرش

گره نخودی به نسبت گره‌های دگیر بسیار آسان تر است. شما تنها کافی است ریشه‌ها را به دسته‌های 2 الی 5 تایی تقسیم کنید و به صورت معمولی دور هم بپیچانید و گره بزنید.

به یاد داشته باشید برای انجام این گره نیاز است که ریشه بلند باشد.

در صورتی که می‌خواهید برای فرش‌های قدیمی با ریشه کوتاه این گره را اجرایی کنید، باید به ریشه‌ها اضافه کنید و آن‌ها را بلندتر کنید و بعد می‌توانید گره نخودی را اجرایی کنید.

لفاف دوزی برای محافظت از ریشه

این روش یکی از قدیمی ترنی روش‌ها برای مراقبت از ریشه‌های فرش است.

در لفاف دوزی سنتی از پارچه‌هایی با جنس متقال یا برزنت استفاده می‌شود. در مواردی نیز ممکن است از جاجیم‌های ماشین بافت نیز برای لفاف دوزی ریشه‌ها استفاده شود.

در این روش باید در ابتدا ریشه فرش را تا بزنید و داخل پارچه قرار دهید. در وهله بعدی دو طرف پارچه را به ابتدای بافت وصل کنید. در این صورت شما موفق به لفاف دوزی شده‌اید.

لفاف دوزی می‌توانید از آسیب‌های جدی شیمیایی و فیزیکی ریشه‌ها جلوگیری کند و همچنین به دلیل داشتن پارچه نخی مشبک منجر به رفت و آمد هوا می‌شود.

بهترین روش مراقبت از ریشه، کاور ریشه فرش

یکی از بهترین روش‌ها در نگهداری ریشه‌های فرش، استفاده از کاور ریشه فرش است.

جنس این کاورها بسیار مختلف است به یاد داشته باشید بهترین جنس کاور، نوع توری آن است که از پوسیدگی ریشه جلوگیری می‌کند.

در این نوع از کاورها از هیچ چسبی استفاده نمی‌شود و تنها برای بستن آن باید از نوار چسب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید در حالی که این کاورها بهترین روش برای جلوگیری از آسیب به ریشه‌های فرش است، اما نیاز است تا هر چندماه یکبار آن را عوض کنید.

همچنین هنگام خرید کاور برای فرش به جنس آن بسیار دقت کنید. جنس نامرغوب آن ممکن است می‌توانید منجر به آسیب و پوسیدگی ریشه‌ها شود.

مطلب پیشنهادی: مراقبت از فرش ماشینی

استفاده از چسب برای محافظت از ریشه

امروزه اکثر خانواده‌های ایرانی، برای حفاظت از ریشه‌های فرش، از چسب‌های پهن استفاده می‌کنند. این روش برای ریشه‌های فرش‌ها بسیار نامناسب است.

شاید در نگاه اول فکر کنید که چسب از آلودگی ریشه جلوگیری می‌کند، اما در دراز مدت، آسیب‌های بسیار جدی تری به ریشه و حتی خود فرشتان می‌زند.

چرا نباید از چسب برای ریشه استفاده کنیم؟

چندین دلیل عمده برای عدم استفاده از چسب وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  1. زمانی که نیاز به عوض کردن چسب باشد، ممکن است ریشه فرش‌تان کنده شود و آسیب ببیند.
  2. بیشتر وقت‌ها اثر چسب روی ریشه باقی می‌ماند که حتی با شستشو قالیشویی نیز از بین نمی‌رود.
  3. تایم عوض کردن چسب پهن به دلیل از بین رفتن قدرت چسبندگی زود است. نیاز است تا زود به زود چسب را عوض کنید.
  4. ضرر شیمیایی چسب پهن در طولانی مدت سبب به آسیب به ریشه و در نهایت فرش می‌شود که ضرر مالی به شما می‌زند.

شستشو و سفید کردن ریشه فرش

شاید برای شما هم رخ داده باشد که بعد از شستشو فرش ممکن ست ریشه‌های فرش زرد شود و کثیف بماند. برای رفع این زردی بهترین روش این است که مقداری آب گرم را با شامپو فرش مخلوط کنید. سپس دستمالی تمیز را به آن آغشته کنید و روی ریشه‌های فرش بکشید تا سفید شود.

به یاد داشته باشید، حتما بعد از شستشو ریشه به روش گفته شده، پنجره خانه را باز بگذارید تا با رفت و آمد هوا، ریشه خشک شود و رطوبت در آن باقی نماند.

مطلب پیشنهادی: سفید کردن ریشه فرش

خرید اقساطی فرش:

ممکن است شما هم به دنبال خرید یک فرش خوب باشید. اما خرید نقدی آن برای شما کار سختی باشد. در این وقت شاید به ذهن شما خطور کند که چطور فرش را به صورت اقساط خریداری کنم؟ خرید اقساطی فرش یکی از انواع خدماتی است که شما میتوانید ان را به صورت آنلاین از قالیکده البرز دریافت کنید. بله درست شنید، خرید اقساطی فرش در قالیکده البرز به غیر از شیوه حضوری آن، شیوه آنلاین و غیر حضوری هم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کلام آخر

ریشه‌های فرش‌‌ها با اینکه در خیلی از مواقع به چشم نمی‌آید، اما جزئی مهم در همه فرش‌ها است. شما باید به سلامت فرش‌ها به خصوص ریشه‌ها بسیار اهمیت دهید.

در صورتی که هرگونه مشکلی در خصوص ریشه فرش داشتید می‌توانید با کارشناسان ما در قالیکده البرز از طریق کادر زیر در تماس باشید. تا بتوانید به بهترین نحو مراقب فرش ماشینیتان باشید. همچنین میتوانید برای خرید انواع فرش با حکمت کارت از طریق لینک خرید فرش با حکمت کارت در قالیکده البرز اقدام به خرید فرش کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *